רבי נחמן מברסלב: חייו ותורתו

את הספר "רבי נחמן מברסלב: חייו ותורתו" פרסם הרב צייטלין בשנת תר"ע (1910) בעברית, לאחר מספר אזכורים משמעותיים שלו במאמריו השונים, ופרסום שני מאמרים אודות רבי נחמן ביידיש. מוקדם יותר באותה שנה פורסם ספרו "החסידות לשיטותיה וזרמיה", ובראש הספר הנוכחי מופיעה הבהרה:

"הספר הזה, שאנו נותנים בזה לפני הקורא, אין לו כל שייכות אל ספר 'החסידות' של המחבר הזה. בספר ההוא יבוא גם כן מאמר מיוחד על דבר רבי נחמן ושיטתו, אבל שם יבוא הכל בקיצור, רק כדי הבלטת הקווים המיוחדים של החסידות הברסלבית והצטרפותם לתמונה השלמה של החסידות בכלל, ופה ידובר בפרטות על דבר חייו ותורתו של האיש הנפלא הזה"

רבי נחמן מברסלב ליווה את כתיבתו של הרב צייטלין החל מסדרת המאמרים הראשונים "הטוב והרע", ועד ספרו האחרון – "אורו של משיח בתורת הברסלבי". בחיבור זה מצייר הרב צייטלין את רבי נחמן כאדם סובל, "מלא יגון" בנוגע לצער החיים ולחידת העולם. "בלב רבי נחמן עם כל קדושתו ופרישותו, אמונתו ותמימותו שרר הצער הגדול של פאוסט…", "רבי נחמן היה האחד והמיוחד בין תלמידי הבעל שם טוב שחשב מחשבות לא רק על קודשא בריך הוא וישראל ואורייתא כי אם על האנושיות כולה. גורלה, תקוותה, עברה, עתידותיה".

בספרון אחר, מאוחר יותר, שיצא בוורשא בשנת תרצ"ו (1936) – "דממה וקול, הגיונות, תוכחות, גלויי נשמה וכסופי משיח" – תאר הרב צייטלין את יחסו לגדולי החסידות:

"בהציק לי נפשי, את אבקש מנוס ומפלט לי מכל ההבל והעמל אשר אני רואה סביבי, בנוסי מכל מיני המפלגות שבנו, בין שהן נוטות לימין, בין שהן נוטות לשמאל ובין שהן עומדות באמצע, אני פותח תמיד את יצירותיהם-חזיונותיהם של גדולי החסידות ומוצא בהם גם ישועה נפשית, גם נחמה עממית, גם הבנת העבר, גם הסתכלות נכונה בהווה, וגם חזיון אמת לעתיד. ספרים אלה הם לגבי דידי כמקוה טהרה, שבה אני טובל אחרי הטומאה הרבה שאני נוגע בה בהכרח בכל משאי ומתני עם כל מיני 'נאורים', 'חפשים', ו'עולמיים' למיניהם ובכלל אחרי צאתי החוצה ונושם את אוירו של הכרך הספוג מחשבות כסל וכל ה'הבל הנעשה תחת השמש'. טומאת החיים מיטהרת על ידי 'קדושת לוי', חשכת החיים מוארה על ידי 'מאור עינים' ו'אור המאיר', החכמה החיצונית סרה הצדה מפני חכמתו קדושתו של בעל ה'תניא' וכל מחשבות מרי ועמל מתנדפות כעשן מפני רוח על ידי ה'ליקוטי מוהר"ן'"

פרופ' יונתן מאיר ההדיר בשנת תשס"ו (2006) שתי מסות של הרב צייטלין על רבי נחמן מברסלב, וצירף להן מבוא מקיף הנוגע בין היתר ביחסו של הרב צייטלין לחסידות ולחסידים: "חסידות שלעתיד לבוא: ניאו רומנטיקה, חסידות וכיסופי משיח בכתבי הלל צייטלין", בתוך: יריעות, חוברת ה.

לקריאה ולהורדה של הקובץ

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “רבי נחמן מברסלב: חייו ותורתו

מחשבה משלך

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s