ספרן של יחידים

"ספרן של יחידים: עומק רז, זך מחשבה וכשרון הנהגה ומעשה לנשמות בודדות המצפות לישועת עולמים בשנים אלה של 'עקבתא דמשיחא'" היה שמה של חוברת שהוציא הרב צייטלין לאור בוורשא בשנת תרפ"ח (1928). בחוברת זו קורא הרב צייטלין לייסד חבורות של יחידים עובדי אלוהים – לתיקון עולם. הוא פותח בדו-שיח עם "קול פנימי", ממשיך בדברים הכתובים בארמית בסגנון ספר הזֹהר, ומסיים במסה על היתכנות ההופעה הנבואית ובביאור ה"חסידות שלעתיד לבוא":

"חסידות זו, שאני קורא אליה, היא היא אותה חסידות עצמה של הבעש"ט, אלא שצריכה היא עתה להתרחב, להתפשט ולהתעמק…

בימי הבעש"ט ביקשו את אור התורה רק בספרים, עתה צריך לבקש את אור התורה גם בעולם כולו, בכל חידושיו ומאורותיו, עלילותיו וחידושיו. בכל המעשה הגדול שאלוהים עושה עתה בעולם…

הנה כי כן תאסוף ותלקט ה"חסידות שלעתיד לבוא" את נצוצי הקדושה שבכל רחבי המציאות, בכל המחשבות, בכל הכוונות והייחודים, בכל המעשים הנעשים, באמנות, במדע, בכל התנועות החברתיות…"

%d7%a1%d7%a4%d7%a8%d7%9f-%d7%a9%d7%9c-%d7%99%d7%97%d7%99%d7%93%d7%99%d7%9d-%d7%9b%d7%a8%d7%99%d7%9b%d7%94

כריכת המהדורה השניה, תר"ץ (1930)

הלשון "חסידות שלעתיד לבוא" מופיעה כבר במכתב ששלח הרב צייטלין לפרופ' יוסף קלוזנר בשנת תרס"ז (1907), ובו פירוט נושאים עליהם הוא מתכנן לכתוב בספר מיוחד שיוקדש לתנועת החסידות – ברם פרק זה לא נכתב עד שנת תרפ"ח (1928).

להרחבה בכל הנוגע ליחסו של הרב צייטלין לתנועת החסידות, עיין במאמרו של פרופ' יונתן מאיר, "'חסידות שלעתיד לבוא': ניאו רומנטיקה, חסידות וכיסופי משיח בכתבי הלל צייטלין".

לקריאה ולהורדה של הקובץ

(מפאת מצבו הרגיש של הספרון המקורי, הסריקה נעשתה מתוך הספר "ספרן של יחידים", תש"מ. כמו כן, בסופו של הספרון המקורי מופיע סעיף נוסף, "ט"ו אזהרות ל'בני יבנה'", שהושמט מגירסה זו).

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “ספרן של יחידים

מחשבה משלך

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s