בעומק וברום

המאמר "בעומק וברום: מוקדש לי"ל פרץ", התפרסם בשנת תרס"ג בעיתון "הצופה" , שהיה עיתון יומי שיצא לאור בוורשא בין השנים תרס"ג-תרס"ה (1902-1905). (אין מדובר בעיתון "הצופה" של המזרחי, שהחל לצאת בישראל בשנות השלושים).

המאמר התפרסם על רקע פולמוס בין טשרניחובסקי ובין י"ל פרץ, גם הוא מעל דפי עיתון "הצופה" הוורשאי, שנגע בשאלת היחס בין יופי ואומנות ובין הסבל האנושי. טשרניחובסקי דן בצייר יהודי שמסתגר בעולמו, ופרץ משיב לו – במאמר שכותרתו "מכתב אל בעל השושנים מאת בעל החוחים" –

"ורַד היום, וצללים ריקים ועיפים מתנודדים בחוצות… ובני-עוני חצים ערומים פושטים יד לאגורה ללינת-לילה… ובנות-עוני מדליקות בחשכה את עיניהן הכלות בשארית נשמתן – – וריח הרקבון, המעורב בטיט חוצות, עולה השמימה – ובמוחך מתנועעים צללי צאלים, ובלבך המית מעין גנים, ובנשמתך שושנים אך שושנים…"

דבריו של הרב צייטלין הנם הד לדבריו של פרץ, ואף הוא דן בסבל ובשאלות קיומיות, תוך זלזול-מה ב"ציירים", שמנסים לתת לנשמה תבנית וגוף – שכן הם אינם עונים על השאלה הדוקרת למה ירדה הנשמה לגוף?

"כבר ענו אלפי אנשים על קושית 'צדיק ורע לו, רשע וטוב לו', ועדיין הקושיה הזו נשאלת וחוזרת ונשאלת, מתגלגלת בגלגולים שונים […] ואם היו כל בני האדם שואלים את השאלה הזו באמת, כי אז הייתה השאלה הזאת עצמה תשובה שלמה"

הסריקה להלן מתוך "כתבים נבחרים" – אסופת הכתבים שיצאה לאור בוורשא בשנת תר"ע, חלק א, עמ' 109-111.

לקריאה ולהורדה של הקובץ

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “בעומק וברום

מחשבה משלך

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s